Uničov

Rakouský vojenský špitál č.19 (filiálka) - 1805/1806Po bitvě u Slavkova byla původní vojenská nemocnice č.19 se sídlem ve Vyškově přesunuta do Dlouhé Loučky (Vyškov obsadili vítězní Francouzové). Jenže pro velký počet raněných a nemocných bylo potřeba další místo, proto byla během prosince 1805 zřízena pobočka i v blízkém Uničově. Seznam zemřelých obsahuje vojáky rakouské armády plus dva ruské spojence. 

Špitál měl být údajně umístěný v kasárnách na náměstí, naproti radnici (viz galerie). Budova už dnes nestojí, na začátku 20. století byla zbourána a na jejím místě postaven novogotický dům, kde jsou dnes kanceláře Městského úřadu. Vojáci měli být uloženi na místní starý hřbitov, který dodnes existuje.

Údaje v tabulce jsou doslovně přeloženy z vojenské matriky zemřelých. Písař zapisoval to, co slyšel, takže některá místa narození určitě nejsou zapsána správně. Snažili jsme se dohledat a doplnit české názvy alespoň pro naši zem, no u mnoha z nich se to nepodařilo. Pokud by to někdo dokázal a dal vědět na email, rádi provedeme opravu. Děkujeme...

Uničov má minimálně ještě jednu vojenskou zajímavost z novější doby - během 2. světové války zde byli pochováni dva francoužští důstojníci, kteří zemřeli ve vojenském lazaretu jako zajatci Němců.