Morkovice

Rok 1805 - úmrtí ruského a rakouských vojákůMorkovice - Slížany, městečko mezi Vyškovem a Kroměříží. Máme nalezená tři jména vojáků, kteří zde zůstali spát navěky. K jednomu z nich bylo možné na základě zápisu dohledat víc, v podstatě domyslet celý jeho tragický osud - sepsal ho objevitel, pan Jiří Lelek z Vyškova a je zveřejněný v sekci "Příběhy" pod názvem "Vyprávění o vojáku, který se šťastně narodil a (ne)šťastně zemřel". 

A teď co říkají zápisy z církevní matriky zemřelých:

1) Dne 3.12.1805 zemřel a byl pochován kapitán z ruské jednotky donských kozáků. Místo jména je poznámka: další údaje neznámé protože nerozuměl a mluvil jen rusky. Zemřel na zranění.

2) Dne 20.12.1805 byl pochován Johann Štěpán Derka, příslušník pluku IR 01 Kaiser. Pocházel přímo z Morkovic, narodil se 25.12.1777 v domě č.p. 20. Zemřel v domě č.p. 132 ve věku 27 let. Příčinou úmrtí bylo vyčerpání. Je zapsáno toto: "Syn tkalce Jana Derky, matky Barbory roz. Schiblová, byl zajat v bitvě a kvůli soužení hladem odešel z brněnských Kartouz do hor kde bloudil až zůstal ležet. Vyškovský kaplan Karl Holý ho dopravil domů kde v několika hodinách zemřel. " Dvě věty a kolik je v nich bolesti...

3) 21.5.1806 byl pochován vojín Thomas Moritz, příslušník pluku IR 01 Kaiser. Zemřel v domě č.p. 102 ve věku 19 let. Příčinou úmrtí byl tyfus. 

Je pravděpodobné, že všichni tři jsou uloženi na tehdejším katolickém hřbitově.