×

Veselí nad Moravou

Rok 1805 - úmrtí ruského generálporučíka A. A. von Essen a rakouských vojákůZáznam v církevní matrice zemřelých (Veselí nad Moravou - město): 

Alexander ruský generálporučík von Essen, šéf Černigovského pluku, zemřel v č.p. 23 dne 9.12.1805 na zranění hlavy. Věk 57 let.

Pohřbívající kněz - Tomas Antonín Campion

Alexander Alexandrovič von Essen velel v bitvě u Slavkova ruské jízdě, součásti 5. spojeneckého batalionu. Ví se, že byl při jednom z útoků těžce raněn, údaje o jeho skonu se však v literatuře liší. Podle záznamu v matrice je jasné, že se některé jednotce podařilo dostat ho z bojiště a odsunout po trase ústupu. V hlášení maršála Kutuzova caru Alexandrovi se píše, že generál zemřel po prvním přechodu do Uher. To zřejmě vyplynulo z neznalosti místních poměrů - řeka Morava ve Veselí netvořila zemskou hranici tak jako v Hodoníně. Generál tedy zemřel na moravském území, nikoliv v Uhrách.

Další záznamy v církevní matrice:

Johann Moritz, vojín pluku IR 57 Joseph Colloredo (pionier) zemřel v domě č.p. 116 ve věku 26 let. Byl pohřben dne 11.1.1806, příčina úmrtí - "hnijící zranění" (zřejmě je myšlena gangréna). Pocházel z Údlic v Čechách.

Joseph Schebesta, vojín pluku IR 57 Joseph Colloredo (pionier) zemřel v domě č.p. 111 ve věku 16 let. Byl pohřben dne 12.1.1806, příčina úmrtí - "hnijící zranění". Pocházel ze Švábenic na Moravě.

V té době se pohřbívalo kolem kostela Panny Marie. Po zrušení hřbitova (roku 1834) byla na místě zřízena farní zahrada. Dnes je v těsné blízkosti tohoto místa rušná silniční křižovatka.