×

Moravské Budějovice - Jean Boudet

Rok 1809 - úmrtí francouzského divizního generála Jeana BoudetaZáznam v církevní matrice zemřelých (Moravské Budějovice): Dne 14.9.1809 zemřel na zámku hrabě Jean Boudet, francouzský generál. Příčina úmrtí - střevní kolika (dna). Pohřben byl 16.9.1809. Věk 50 let (tento údaj je chybný, generál byl ročník 1769).

Pohřbívající kněz - Andreas Knesl.

Úmrtí divizního generála, hraběte Jeana Boudeta v Mor. Budějovicích je všeobecně známé, včetně jeho okolností. Po bitvě u Aspern-Esslingu byl tento muž hrdina, po bitvě u Wagramu terč Napoleonových výčitek za ztrátu dělostřelectva. Bohužel výčitek veřejných, což mu nijak na zdraví nepřidalo. Dá se soudit, že příčinou úmrtí byla kombinace únavy z tažení, depresí z císařova obvinění a nemoci zažívacího traktu. Po smrti lékař vyjmul z těla generálovo srdce a vybraný důstojník je zavezl do rodného Bergeracu, kde bylo uloženo do rodinné hrobky. Tento zvyk pocházel ještě z doby křížových výprav, kdy se jejich účastníci často nevrátili domů... 

Generálovo tělo bylo pohřbeno v místech, kde je dnes gymnásium a park. Později byl v parku zřízen pomník, ze kterého zůstalo pouhé torzo. Dne 13.10.2018 byl na původním místě odhalen pomník nový.