×

Slavkov u Brna

Rok 1805 - 1806 - úmrtí vojáků po bitvě u Austerlitz a filiálka vojenského špitálu č. 23 z roku 1814Slavkov u Brna alias Austerlitz... není u nás místo, které by si s Napoleonem a jeho dobou spojil podvědomě snad úplně každý. A zdaleka nejen u nás, vždyť to byla jedna z jeho nejslavnějších a nejznámějších bitev. 

Proto docela překvapuje, že v análech místní církve nejsou v prosinci roku 1805 zaznamenána kvanta vojáků, kteří zemřeli na svá zranění. Vysvětlení jsou dvě - buď byli umístěni jinde, nebo si záznamy vedli vítězní Francouzi a odvezli je s sebou. Záznam v církevní matrice je až z ledna 1806, kdy už francouzská armáda zemi opustila. Musela tu ale nechat své příslušníky, kteří přesunu nebyli schopni...

Zápis v římskokatolické matrice zemřelých sděluje:

Dne 17.1.1806 zde zemřel Johann Deloziere, voják pocházející z Dieppe ve Francii, příslušník 64. regimentu. Zemřel v domě č.p. 114 ve věku 23 let, příčina úmrtí - zranění. Pohřben byl 19.1.1806 (patrně na místní katolický hřbitov).

Slavkov se s válkou potkal znovu zblízka v roce 1814, kdy zde byla zřízena pobočka vojenské nemocnice č.23. Její hlavní sídlo bylo v dnešních brněnských Zábrdovicích (tehdy samostané Obrowitz) a matrika této filiálky je dostupná. Po přeložení zde bude zveřejněna.